1 mln 200 tys. Polaków pracuje za granicą


 

W ostatnich 11 latach ponad 3 mln 200 tys. Polaków podjęło pracę za granicą. Zdecydowana większość, bo 2 mln 450 tys. osób, zrobiła to po wejściu naszego kraju w struktury UE. Obecnie szacuje się, że w Europie, poza granicami Polski pracuje 1mln 200 tys. Polaków. Coraz więcej z nich korzysta z pośrednictwa profesjonalnych firm doradztwa personalnego.

Adecco Poland świadczące usługi z zakresu zarządzania kapitałem ludzkim od 2005 roku zatrudniło za granicą 5600 pracowników najwięcej w takich branżach jak: budowlana, transport i logistyka, inżynieria, branża medyczna i szpitale.

Najważniejszymi rynkami dotychczas zainteresowanymi pracownikami z Polski jest Skandynawia (Norwegia, Szwecja), Belgia, Holandia, Niemcy, Włochy, Hiszpania, i. W samym 2010 roku za pośrednictwem Adecco wyjechało do pracy w Szwecji 30 pracowników z Polski, którzy podjęli zatrudnienie przed wszystkim w branży budowlanej oraz w medycznej.

22-24 marca br. Adecco Poland obchodzi 5-lecie kampusu językowego położonego w Szaflarach pod Zakopanem, który spełnia rolę jedynego w Polsce ośrodka szkoleniowego dla Polaków zainteresowanych wyjazdami do pracy za granicę.

Celem organizowanego spotkania jest omówienie dotychczasowego doświadczenia Adecco Poland w zakresie rekrutacji międzynarodowej.

- Dzięki funkcjonowaniu takiego miejsca jak kampus językowy w Szaflarach Adecco Poland jest w stanie w profesjonalny i rzetelny sposób przygotować wszystkich tych którzy zamierzają podjąć prace za granicą. Dzięki temu pracodawca otrzymuje odpowiednio przygotowanego do pracy, także pod kątem językowym, pracownika, a osoby wyjeżdżające udają się do pracy z komfortem swobody w komunikowaniu się z a granicą – podkreśla Anna Wicha, Dyrektor Generalny Adecco Poland. – Jeśli chodzi o 2011 r. planujemy m.in. zrekrutować ponad 600-700 pracowników różnych sektorów.

Kampus językowy w Szaflarach jest jednym ze strategicznych elementów związanych z przystosowaniem Polaków do pracy za granicami kraju. Kandydaci najczęściej uczestniczą w kilkumiesięcznych szkoleniach, w trakcie których organizowane są czterostopniowe szkolenia językowe (słownictwo podstawowe oraz specjalistyczne), prezentacje omawiające specyfikę rynku pracy danego kraju i uwarunkowań prawnych oraz testy zdrowotne.

- Kursy prowadzone przez nasz kampus trwają od 1 do 6 miesięcy i są dostosowane do potrzeb pracodawcy i kraju wyjazdu danej grupy pracowników. Organizując je za każdym razem weryfikujemy ich kierunek stosownie do potrzeb rynku. W trakcie szkolenia Adecco zapewnia kursantom zakwaterowanie, pełne wyżywienie oraz materiały edukacyjne – wyjaśnia Przemysław Osuch, Business Development Director Adecco Poland. – Organizowane szkolenia to ogromny wkład pracy samych kandydatów, od których wymagamy możliwie jak największego zaangażowania. Wychodzimy jednak z założenia, że wysiłek jaki wspólnie podejmujemy w ramach rekrutacji międzynarodowych procentuje w momencie podjęcia pracy za granicą.