Debata o szwedzkim rynku pracy


 
15 marca br. na zaproszenie Adecco Poland przyjeżdża do Polski Zarząd Almega Service Employers Association – szwedzkiej organizacji zrzeszającej wszystkie lokalne firmy usługowe, w tym agencje doradztwa personalnego. Almega Service Employers Association zrzesza obecnie 10 tys. podmiotów zatrudniających łącznie około 500 tysięcy pracowników we wszystkich sektorach szwedzkiej gospodarki.
 
W spotkaniu wezmą również udział przedstawiciele Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej. Planowane wydarzenie jest pierwszą tego typu inicjatywą. Głównym założeniem spotkania jest wypracowanie optymalnej platformy wymiany wiedzy i doświadczeń w kontekście potencjału kadrowego obu krajów. W trakcie dyskusji zostanie poruszona tematyka m.in. polskiego rynku pracy, możliwości rekrutacji polskich specjalistów do Szwecji, oczekiwań wobec kandydatów, różnic pomiędzy polskimi i szwedzkimi pracownikami oraz rozwój sektorów szwedzkiej gospodarki i ich kadrowe potrzeby.
 
- Jesteśmy przekonani, że w trakcie zaplanowanego pierwszego spotkania tego typu będziemy mogli określić potencjał związany z możliwościami zatrudnienia w najbliższym czasie polskich pracowników w Szwecji. Z drugiej strony zależy nam na tym, aby tego typu inicjatywy były okazją wspólnej debaty w ramach której zaprezentowane zostaną również rozwiązania stosowane przez Adecco na rynku polskim oraz naszych dotychczasowych doświadczeń związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi – podkreśla Anna Wicha, Dyrektor Generalny Adecco Poland.
 
Od kilku lat Adecco obserwuje systematyczny wzrost zainteresowania pracą polskich pracowników w całej Skandynawii. Do tej pory Adecco Poland realizowało projekty rekrutacyjne, które były skierowane przede wszystkim do takich krajów jak Norwegia i Szwecja. W 2010 roku za pośrednictwem Adecco wyjechało do pracy w Szwecji 30 pracowników z Polski, którzy podjęli zatrudnienie przed wszystkim w branży budowlanej m.in. na stanowiskach jak: spawacze, zbrojarze, betoniarze, cieśle, asfalciarze, operatorzy maszyn budowlanych, inżynierowie oraz w branży medycznej – pielęgniarki i lekarze. Głównym czynnikiem determinującym decyzję o wyjeździe do Szwecji są najwyższe stawki w Europie (obok Norwegii, Finlandii i Danii), wysokie standardy pracy, ochrona związków zawodowych oraz wysoki standard życia. W 2011 roku Adecco Poland spodziewa się zwiększonego zainteresowania kandydatami z Polski, szczególnie specjalistów.
 
- Aby efektywnie wypełnić stale rosnące potrzeby szwedzkiego rynku pracy jesteśmy zmuszeni podjąć dialog z naszymi szwedzkimi partnerami w celu optymalnego wypracowania mechanizmów długofalowej współpracy – powiedział Przemysław Osuch, Business Development Director Adecco Poland.