Egzamin dojrzałości… z pracy tymczasowej


 
Tegoroczne wyniki matur nie pozostawiają złudzeń. Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że na ponad 343 tys. uczniów przystępujących do egzaminu dojrzałości, ok. 84 tys. nie zdało. To prawie jedna czwarta wszystkich maturzystów. Jest jednak szansa, by odpowiednio spożytkować czas pozostały do poprawienia wyniku.
 
Dla uczniów, którzy zdali egzamin dojrzałości i przejdą pomyślnie rekrutację na studia, rozpoczną się pierwsze najdłuższe wakacje w życiu. Jednak na ok. 84 tys. absolwentów w sierpniu czeka egzamin poprawkowy. Nawet jeśli nie zdadzą matury za drugim podejściem, rok nie musi być zmarnowany - mogą zrobić pierwsze podejście do poszukiwania pracy. Rynek pracy oferuje uczniom możliwość stawiania pierwszych kroków w różnych zawodach, poszerzania umiejętności i zdobywania kwalifikacji. Szansą zdobycia posady przez młode osoby bez doświadczenia jest skorzystanie z pomocy agencji pracy tymczasowej.
 
- Podjęcie pracy tymczasowej pozwala młodzieży  dostosować obowiązki zawodowe do trybu życia i obowiązków szkolnych. Dzięki elastycznej formie zatrudnienia może nie tylko zarobić, ale bardziej się usamodzielnić i przede wszystkim zdobyć cenne doświadczenie. Praca tymczasowa umożliwia bowiem nabycie podstawowych kompetencji w zakresie np. obsługi klienta, organizacji i stylu pracy w firmach. Często wymaga zainteresowania również otoczeniem zewnętrznym w którym działa pracodawca m.in. rynkiem, branżą, przepisami - taka wiedza z pewnością procentuje w przyszłości. Nie bez znaczenia jest także aspekt wychowawczy - praca uczy młodzieży odpowiedzialności, systematyczności i bycia obowiązkowym. Rozwija w nich potrzebę kreatywnego myślenia, kształtuje umiejętność identyfikacji z grupą, pracy z ludźmi, konfrontowania własnej postawy z postawami innych – mówi Grażyna Chmielowska, dyrektor sprzedaży i operacji Adecco Poland.
 
Duży wybór
Poprzez agencję można dorobić m.in. przy wkładaniu telefonów komórkowych do opakowań czy pakowaniu gadżetów z gazetami. Kandydat możne też starać się podjąć pracę jako ankieter, asystent, hostessa – wszystko zależy od doświadczenia i umiejętności. Jeśli chodzi o okres letni oferty są wyjątkowo atrakcyjne np. praca przy obsłudze koncertów, imprez masowych. Do najbardziej popularnych zajęć wakacyjnych można zaliczyć wakaty w gastronomii, roznoszenie ulotek i pracę przy akcjach promocyjno – sprzedażowych prowadzonych np. przez biura podróży. 
 
- Rosnące zapotrzebowanie na siłę roboczą w okresie urlopowym, zwiększa zainteresowanie firm zatrudnianiem młodzieży. Przewidujemy, że w tym roku będzie więcej ofert pracy niż w ubiegłe wakacje. Zwiększa się nie tyle ilość miejsc pracy co liczba firm poszukujących kandydatów poprzez agencje pracy tymczasowe – mówi Grażyna Chmielowska.
 
Tymczasowa na start
Jak wynika z rynkowych doniesień, agencje pracy tymczasowej zwiększają szanse pracowników na rynku pracy. Już dziś w Polsce blisko 20 proc. osób pracujących za ich pośrednictwem znajduje stałe zatrudnienie.
 
- Przedsiębiorcy doceniają zalety elastycznych form zatrudnienia m.in. szybkie i skuteczne reagowanie na zmiany sytuacji gospodarczej czy elastyczne dopasowywanie kadry do aktualnych potrzeb firmy.  Z kolei pracownicy chwalą sobie kompleksowy proces rekrutacji, specjalistyczne szkolenia i profesjonalne doradztwo w zakresie zatrudnienia. Młode osoby, które już teraz zaczynają stawiać pierwsze kroki zawodowe podejmując pracę tymczasową, mogą w przyszłości mieć przewagę nad rówieśnikami dopiero wchodzącymi na rynek pracy – uważa Grażyna Chmielowska.
 
Praca tymczasowa w praktyce
Kandydaci zainteresowani podjęciem pracy tymczasowej mogą zarejestrować się w bazie Adecco za pomocą strony www.adecco.pl, korzystając z opcji „Szukam pracy” lub udając się do jednego z 52 biur Adecco na terenie Polski
 
- Z bazy kandydatów wybieramy tych, których umiejętności i zainteresowania odpowiadają wymaganiom pracodawcy. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, zatrudniamy kandydata – w zależności od charakteru pracy jest to umowa o pracę na czas określony lub umowa o pracę na czas wykonania określonego zadania – dodaje Grażyna Chmielowska.