Jaki kierunek studiów wybrać, by nie żałować


Młodzi ludzie często już na koniec gimnazjum muszą dokonywać wyborów, które zwiększą ich szanse dostać się na wymarzone studia. Po jakich studiach jest praca i godziwe zarobki?

Wybór jest o tyle trudny, że późniejsze zmiany ścieżki kariery stanowią wyzwanie.

- Z jednej strony młodzi ludzie mają teraz gigantyczne możliwości i setki dróg do wyboru. Z drugiej strony tyle opcji może dekoncentrować, zwłaszcza młodego człowieka, który, na dobrą sprawę, jeszcze wielu rzeczy o sobie nie wie – mówi Anna Wicha, Dyrektor Zarządzająca Adecco Polska.

Jej zdaniem młodzież zainteresowana rozwojem swojej kariery powinna zacząć szukać sobie miejsca na rynku pracy jeszcze przed pójściem na studia.

- Testy PISA wskazują, że polski system edukacyjny jest dziesiąty najlepszy na świecie, za takimi potęgami edukacyjnymi jak Hongkong czy Finlandia. Młodzi ludzie nie mają kompleksów i często oprócz podstawowych zajęć, rozwijają się także w ramach zajęć pozalekcyjnych, na przykład z informatyki.

Ekspertka podkreśla, że dzięki takiej dodatkowej ofercie edukacyjnej utalentowani uczniowie już w szkole wiedzą z jakim kierunkiem związać swoją przyszłość i co będzie im sprawiało przyjemność.

Długotrwałe trendy

Już w styczniu eksperci zgromadzeni w ramach Światowego Forum Ekonomicznego [1] przewidywali, że do 2020 roku krajobraz związany z zatrudnieniem znacznie się zmieni, a wiele zawodów do tej pory postrzeganych jako stabilne i bezpieczne, przestanie takie być.

Raport opracowany po forum wskazuje, że w stosunku do 2015 roku, w 2020 można się spodziewać dużych wahań na rynku pracy. Przez te pięć lat ma zniknąć ponad 4,75 mln miejsc pracy związanych z administracją oraz obsługą biurową oraz 1,6 mln stanowisk pracy w produkcji.

Na rynku ma być 497 tys. mniej stanowisk pracy w przemyśle wydobywczym oraz 151 tys. mniej w takich dziedzinach jak media i rozrywka.

Rosło będzie za to zapotrzebowanie na specjalistów w branży finansowej (przewidywane utworzenie dodatkowych 492 tys. stanowisk pracy), zarządzaniu (416 tys. nowych miejsc pracy) oraz specjalistów w dziedzinie komputerów i nauk matematycznych (kolejne 405 tys. miejsc). Oznacza to, że maturzyści, którzy wiążą swoją przyszłość z pracą w administracji biurowej, na przykład w korporacjach lub w urzędach, mogą krótko po ukończeniu studiów mieć spory problem ze znalezieniem zatrudnienia.

- W dokładnie odwrotnej sytuacji będą studenci kierunków technicznych, przede wszystkim specjaliści od danych, ich badania, obróbki oraz przetwarzania – uważa Anna Wicha – Już w tej chwili Harvard Business Review wskazuje, że Data Scientist jest najgorętszym zawodem tego wieku [2]

Na brak zajęcia nie będą mogli narzekać specjaliści od informatyki, elektroniki, telekomunikacji oraz absolwenci innych kierunków związanych z nowoczesnymi technologiami.

Humaniści także w cenie

Zdaniem Anny Wichy, choć humaniści są w zdecydowanie gorszej sytuacji niż absolwenci kierunków ścisłych, nie powinni mieć powodu do obaw.

-Biznes zmienia się gwałtownie pod wpływem technologii i społeczeństwa. W tej chwili jednym z popularniejszych słów kluczowych w ogłoszeniach o pracę są „media społecznościowe”. Dobry specjalista w dziedzinie komunikacji i nowych mediów z pewnością nie będzie narzekał na brak zajęcia – uważa Anna Wicha. Dodaje jednocześnie, by już na tym etapie kierować się przydatnością zdobywanych umiejętności.

-Z talentem do języków warto zwrócić się w stronę dalekiej Azji. Chiny i Japonia to jedne z największych światowych gospodarek, a specjaliści posługujący się tymi językami będą na rynku zawsze w cenie.

Ekspertka podkreśla jednak, by żadnego wyboru nie dokonywać całkowicie wbrew sobie, kierując się wyłącznie perspektywami zatrudnienia czy prognozowanymi zarobkami.

- Bardzo ważne jest, by z wybranej pracy, oprócz pieniędzy, mieć także satysfakcję i czerpać z niej przyjemność - wskazuje Anna Wicha - Średnio na swoją pracę poświęcamy osiem godzin dziennie. To jedna trzecia życia. Warto, by ten czas był źródłem satysfakcji, a nie frustracji.[1] http://www3.weforum.org/docs/WEF_FOJ_Executive_Summary_Jobs.pdf

[2] https://hbr.org/2012/10/data-scientist-the-sexiest-job-of-the-21st-century