Kolejna branża gospodarki chłonie fachowców. Firmy poligraficzne zwiększają zatrudnienie.


Wykres obrazujący poziom bezrobocia w Polsce od początku roku systematycznie pikuje. Pracodawcy z coraz większym optymizmem patrzą w przyszłość, co przekłada się na rosnącą liczbę miejsc pracy. Mazowsze, jako jeden z trzech regionów w Polsce o najniższym poziomie bezrobocia (8,9 proc. za lipiec), nie pozostaje wyjątkiem. Przykładem potwierdzającym rejestrowany stały trend są kolejne sektory gospodarki zwiększające zatrudnienie oraz poziom wynagrodzeń.

Branża poligraficzna systematycznie się rozwija. Z raportu przygotowanego przez firmę KPMG wynika, że wartość produkcji sprzedanej sektora sięgnie w 2015 r. 13,8 mld złotych. To oznacza wzrost o ponad 22 proc. w porównaniu z rokiem 2011, kiedy podobne badanie zostało przeprowadzone po raz pierwszy.

- Na rynku usług poligraficznych można obserwować coraz lepsze nastroje – mówi Katarzyna Piekut, Kierownik Oddziału Pruszków w Adecco Poland. – Branża rozwija się niespiesznie, ale bardzo systematycznie, korzystając z ogólnej koniunktury gospodarczej. Rozmiar rekrutacji prowadzonych dla tego sektora przez Adecco Poland w dwóch przykładowych lokalizacjach, tj. w Pruszkowie i Toruniu oraz warunki jakie są proponowane zatrudnianym specjalistom świadczą nie tylko o dobrej kondycji branży. To także potwierdzenie, że sektor poligraficzny to „rynek kandydata”. Inne segmenty gospodarki, takie jak logistyka czy produkcja dopiero niedawno weszły w fazę, w której to pracownik ma mocniejszą pozycję. Branża poligraficzna od dłuższego czasu jest wyjątkowo przyjazna kandydatom. Przyczyny tej sytuacji należy wiązać z trudnościami w pozyskiwaniu wykwalifikowanej kadry. Obecnie w województwie mazowieckim funkcjonuje tylko jedna szkoła zawodowa wyspecjalizowana tylko i wyłącznie w poligrafii. W ramach prowadzonych przez nas projektów rekrutacyjnych zatrudnienie w tej branży tylko do końca września może znaleźć 100 osób. Każda kandydatura jest dla nas cenna i zostanie dokładnie przeanalizowana – dodaje Katarzyna Piekut.

Poszukiwani fachowcy to m.in. drukarze offsetowi, pomocnicy drukarzy, a także operatorzy falcerek, sklejarek czy sztancy. Wszyscy pracownicy zostaną zatrudnieni w ramach umów o pracę. Oferowane przez pracodawcę zarobki przewyższają średnie notowane w branży. W zależności od doświadczenia i umiejętności, introligatorzy mogą liczyć na minimum 3 500 zł brutto. Stawki dla drukarzy rozpoczynają się od ok. 5 000 zł brutto. Na wszystkich stanowiskach występuje bardzo korzystny system comiesięcznych premii. Co więcej osoby, które pomyślnie przebrną proces rekrutacji będą miały zagwarantowane dodatkowe benefity pozapłacowe, takie jak pokrycie kosztów dojazdu, finansowanie relokacji, opieka medyczna lub dodatkowe ubezpieczenie na życie.

Prowadząca nabór firma Adecco Poland wspiera działania rekrutacyjne poprzez przyznawanie świadczeń pieniężnych osobom, które polecą specjalistę na jedno ze wskazanych stanowisk. Nagrody przyznawane są tylko w przypadku kiedy wskazany kandydat zostanie zatrudniony.