Kujawsko-pomorskie: pracodawcy kolejny miesiąc z rzędu zwiększają zatrudnienie


Do 2020 r. województwo kujawsko-pomorskie otrzyma z funduszy europejskich
1 mld 900 mln euro. Razem z wkładem krajowym, do dyspozycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego będzie to ponad 2 mld 200 mln euro. Najwięcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na inwestycje oraz wzmocnienie innowacyjności oraz konkurencyjności gospodarczej regionu.

Tym samym w województwie systematycznie rośnie poziom zatrudnienia - prognozy Adecco Poland w kontekście kolejnych miesięcy są bardzo optymistyczne. Rejestrowany od dłuższego czasu trend zatem jest stały i zdecydowanie nie wynika już tylko z sezonowego szczytu rekrutacyjnego poszczególnych sektorów gospodarki.

- Na czoło miast regionu wysuwa się Bydgoszcz oraz Toruń i okoliczne mniejsze miejscowości, które to lokalizacje posiadają bardzo dynamiczną pod względem zatrudnienia branżę produkcyjną. Szacujemy, że to ona głównie napędza lokalny rynek pracy. Kolejnym sektorem jest segment przetwórstwa tworzyw sztucznych, narzędziowy i sektor poligraficzny – mówi Agnieszka Sztym, Kierownik Biura Adecco Poland w Bydgoszczy. – Obecnie w samej tylko Bydgoszczy prowadzimy projekty rekrutacyjne, które w przeciągu najbliższych trzech tygodni zagwarantują zatrudnienie ponad 50 osobom. Podsumowując poprzedni miesiąc, dzięki naszym działaniom zatrudnienie znalazło 80 osób.

- Dla innego klienta, międzynarodowej firmy poligraficznej zlokalizowanej w okolicach Torunia poszukujemy w sumie 30 nowych pracowników. Co istotne pracodawcy z tej branży poza możliwością zatrudnienia jeszcze przed końcem września, gwarantują dość wysokie wynagrodzenie, które w przypadku stanowisk introligatorskich może się rozpoczynać od 3 500 zł brutto, a w przypadku drukarskich od 5 000 zł brutto. Drukarze offsetowi mogą liczyć na znacznie wyższe wynagrodzenie uzależnione m.in. doświadczenia, znajomości obsługi maszyn i innych praktycznych zawodowych umiejętności. Dodatkowo w ramach podpisywanej bezpośrednio z klientem umowy o pracę gwarantowane są świadczenia pozapłacowe, które obejmują dofinansowanie relokacyjne lub zwrot kosztów poniesionych z tytułu dojazdów do/z pracy oraz premie. – podsumowuje Agnieszka Sztym.

TOP 12 najbardziej popularnych stanowisk wg branż do końca września 2015 r.:

1. Branża produkcyjna: stolarz maszynowy lub montażowy, lakiernik, frezer CNC, mechanik, konstruktor maszyn przemysłowych, elektryk.

2. Branża poligraficzna: stanowisko introligatorskie i drukarskie.

3. Branża logistyczna: magazynier, operator wózka widłowego, pracownik sortowni.

4. Media: przedstawiciel handlowy.

Rynek pracy w regionie stale rośnie

Jak wynika z ostatnich danych GUS stopa bezrobocia w woj. kujawsko-pomorskim systematycznie spada do poziomu 13,6% w lipcu, co od początku roku daje spadek o 2,8%. Najniższy wskaźnik bezrobocia na tle całego województwa odnotowuje Bydgoszcz (6,2%) oraz Toruń (7,4%). Jednocześnie przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o prawie 5% r/r i wynosi obecnie 3 553,31 zł.

– Nie tylko w przypadku Adecco Poland, ale również do urzędów pracy na terenie województwa wpływa coraz więcej ofert pracy w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. Jestem przekonana, że ten trend utrzyma się do końca roku – podkreśla Agnieszka Sztym.