Można dorobić w (na) święta


Jak wskazują dane GUS październik br. jest czwartym z kolei miesiącem, w którym nastroje konsumenckie Polaków poprawiły się. Z ostatniego raportu „Koniunktura konsumencka” wynika, że nastąpił 1,6% wzrost w stosunku do września br. i o 9,4% rok do roku. Pojawiające się na rynku sygnały pozwalają zatem prognozować, że wydatki świąteczne Polaków mogą w tym roku również wzrosnąć. Wraz z nadejściem okresu świątecznego to również moment, w którym rekruterzy odnotowują zauważalne wzrosty liczby wolnych stanowisk pracy.

Na zatrudnienie w tym okresie świątecznym można liczyć już od pierwszej połowy listopada. Skala i dynamika pojawiających się ofert pracy w okresie przedświątecznym i świątecznym zależy przede wszystkim od poszczególnych regionów Polski oraz branż. Należy jednak podkreślić najwięcej szans na zatrudnienie odnotowuje w tym czasie branża handlowa, usługowa i produkcyjna. Wszystkie te sektory znacznie zwiększają możliwość zatrudnienia u siebie nowych pracowników. Prognozy płacowe Adecco Poland pokazują, że najwyższych zarobków w tym okresie mogą się spodziewać osoby zainteresowane pracą w roli wynajętego św. Mikołaja w domu, hostessy i osoby zatrudnione przy pakowaniu koszy upominkowych.

- Popyt na pracowników wyżej wymienionych branż obejmuje okres od początku listopada do końca stycznia. Sytuacja ta jest niezmienna według naszych danych rok do roku i kształtuje się na tym samym, dość wysokim poziomie – podkreśla Magdalena Furs, National Recruitment Manager, Adecco Poland – To co wyróżnia poprzedni rok, to na pewno wzrost zapotrzebowania na pracowników tzw. doradców klientów w sklepach z elektroniką i perfumeriach.

Jak wskazują dane Adecco Poland z początku listopada br. w momencie pojawiania się pierwszych ofert pracy przedświątecznej i świątecznej wynagrodzenie przy tego typu zatrudnieniu może się wahać od 10 PLN do 20 PLN za godzinę. Wyjątek stanowi praca w roli wynajętego św. Mikołaja w domu – od 80 do 160 PLN za godzinę w zależności od regionu.

Jeśli chodzi o zainteresowanie pracodawców, obecnie najwięcej rekrutowanych stanowisk dotyczy osób skierowanych do pracy przy pakowaniu koszy upominkowych i świątecznych (16 PLN brutto za godzinę), pomocy przy akcjach promocyjnych w sklepach i przy organizacji wydarzeń specjalnych.

Kolejną popularną grupę stanowią osoby do pracy przy wykładaniu towarów w sklepach, aranżacji przestrzeni sklepowych i poświątecznej inwentaryzacji (od 10 do 14 PLN brutto za godzinę). Zatrudnienie w trakcie okresu świątecznego znajdą też oczywiście hostessy i osoby do promocji towarów w marketach i dużych sieciach spożywczych (od 15 do 20 PLN brutto za godzinę). Szczególne zapotrzebowanie w tym zakresie jest na osoby wspierające sprzedaż napojów, produktów spożywczych, kosmetyków, produktów dla dzieci czy też sprzętu RTV i AGD.

Poniżej przedstawiamy aktualne zestawienie proponowanych, najwyższych płac pracowników w tym okresie.

Stanowisko

Wynagrodzenie w PLN/h brutto

Pakowanie koszy upominkowych i świątecznych

16 PLN/h

Promocja w stroju św. Mikołaja

10 - 15 PLN/h

18 – 20 PLN/h (dot. mazowieckiego)

Praca wynajętego św. Mikołaja w domu

80 – 160 PLN/h w zależności od regionu

Hostessa

15 – 20 PLN/h w zależności od branży

Roznoszenie ulotek

10 – 12 PLN/h

Rozkładanie towarów

10 – 14 PLN/h

Merchandiser

10 – 14 PLN/h

Pomoc przy inwentaryzacji

10 – 14 PLN/h

Dane Adecco Poland - listopad 2013 r.

Wśród osób szukających pracy w sezonie świątecznym są zarówno studenci, jak i osoby starsze, nieposiadające stałego zatrudnienia. W okresie między listopadem a styczniem w agencjach pośrednictwa pracy rejestrują się także osoby pracujące, które są zainteresowane dorobieniem do budżetu domowego z racji na wydatki świąteczne. Takie osoby szukają dodatkowych zajęć szczególnie na popołudnia lub weekendy.