Polacy podbijają norweski rynek pracyW 2011 roku, po raz pierwszy w norweskich statystykach, Polacy stali się najbardziej popularnymi zagranicznymi pracownikami. Takie wnioski opublikował Norweski Urząd Pracy we współpracy z Europejskimi Służbami Zatrudnienia.

W 2010 roku, 26 proc. norweskich pracodawców zadeklarowało, że potrzebuje siły roboczej z terenu Unii Europejskiej. Rok później wskaźnik ten wzrósł do 32 procent. Były to najlepsze statystyki od trzech lat, kiedy zapotrzebowanie na zagraniczną siłę roboczą zaczęło systematycznie spadać. Z prognoz na podstawie danych z tego samego raportu wynikało, że w kolejnym roku zapotrzebowanie na pracowników z Polski znacznie wzrośnie. Mimo, że nie ma jeszcze danych za 2012 rok, optymistyczne zapowiedzi zdają się potwierdzać informacje płynące z działających w Polsce firm doradztwa personalnego. O tym, że Norwegia jest też jednym z najważniejszych rynków zainteresowanych pracownikami z Polski, wie już Adecco Poland
- Od 2004r. wysłaliśmy do samej Norwegii ponad 3700 pracowników, głównie do pacy w branżach konstrukcyjnej, przemysłowej, medycznej, logistycznej, transportowej, IT i gastronomicznej. W samym 2011 roku za naszym pośrednictwem do pracy w Norwegii wyjechało blisko 700 osób. Mimo, że sytuacja na tamtejszym rynku pracy wciąż pozostaje gorsza niż przed spowolnieniem gospodarczym, pracodawcy oferują jedne z najatrakcyjniejszych wynagrodzeń na kontynencie – mówi Przemysław Osuch, Business Development Director Adecco Poland.

Rekrutacja z rozmachem

Obecnie Adecco Poland uruchamia masową rekrutację pracowników na norweski rynek pracy. Do czerwca 2012 roku, firma  planuje wysłać tam prawie. 500 kandydatów do zawodów z branży przemysłowej
- Konkretnie poszukujemy spawaczy oraz monterów kadłubów i rurociągów do stoczni remontowych, a także prac na morzu. Pierwszy etap rekrutacji rozpocznie się rozmowami rekrutacyjnymi w ostatnim tygodniu marca. Z osobami, które przejdą go pomyślnie, spotkamy się w etapie drugim czyli na testach praktycznych. Będziemy je prowadzili zarówno w Norwegii jak i w Kołobrzegu. Jeśli chodzi o wymagania, liczą się kwalifikacje zawodowe i doświadczenie. Od kandydatów, którzy skończyli szkołę zawodową wymagamy minimum 3 letniego doświadczenia, od osób bez wyuczonego zawodu, minimum 5 lat w pracy na podobnym stanowisku. Nie wymagamy znajomości języka obcego. Zatrudnieni będą pod opieką brygadiera, który zajmie się komunikacją z pozostałymi osobami z załogi. Pierwsi kandydaci rozpoczną prace w ciągu trzech miesięcy. Kontakty obejmują od 3 do 12 miesięcy – wyjaśnia Izabela Ferenc, Kierownik Projektów Skandynawskich Adecco Poland.

I dag, I går, I morgen – dziś, wczoraj, jutro

Adecco Poland od 2004 roku jest liderem w sektorze rekrutacji międzynarodowych. Do ich prowadzenia firma szkoli i dedykuje konsultantów ściśle współpracujących z konkretnym krajem lub sektorem. Dzięki znajomości danej branży i rynku pracy w wybranym kraju, potrafią oni wybrać najlepszych kandydatów. Ponadto Adecco prowadzi jedyne w Polsce ośrodki szkoleniowe dla rodaków zainteresowanych wyjazdami do pracy za granicę. W kampusach Adecco prowadzone są zarówno kursy językowe jak i szkolenia BHP oraz szkolenia z różnic międzykulturowych.  Dzięki funkcjonowaniu takiego miejsca, firma jest w stanie rzetelnie przygotować wszystkich tych, którzy zamierzają podjąć prace za granicą
- Zleceniodawcom dostarczamy najlepszych pracowników, a tym, zapewniamy najlepsze przygotowanie do pracy. Na życzenie klienta możemy także sprawdzić: referencje, ważność/ autentyczność dyplomów i certyfikatów, pozwolenia na pracę czy wizy. Prowadzimy również testy sprawdzające predyspozycje psychofizyczne -  dzięki temu możemy ustalić, czy kandydat jest przygotowany do pracy zagranicą. Dotyczy to przede wszystkim osób, które na wyjazd decydują się pierwszy raz. Dla pracowników, których zaczniemy rekrutować na rynek Norweski, zorganizujemy szkolenie BHP. Odbędzie się ono w kampusie Adecco w Nowym Targu i będzie trwało ok. 3 dni.  Podczas tego spotkania omówimy także warunki współpracy, załatwimy niezbędne formalności, pomożemy przygotować się do zmiany miejsca zamieszkania i pracy  – mówi Izabela Ferenc.
Ponadto, kandydaci, którzy pomyślnie przejdą proces rekrutacji, będą mogli liczyć na dofinansowanie żywienia i zakwaterowania w Norwegii. Na miejscu Adecco ma także swoich konsultantów,  którzy w razie potrzeby będą wspierać pracowników w załatwianiu niezbędnych formalności. Osoby zainteresowanie pracą na norweskim rynku pracy mogą zgłosić swoją kandydaturę za pomocą strony internetowej www.adecco.pl lub odwiedzając jedno z siedmiu biur Adecco Poland w Szczecinie, Opolu, Tychach, Krakowie, Lublinie, Rzeszowie, Kielcach. Niebawem ruszy także centrum rekrutacji międzynarodowych w Gdańsku.