Praca nie tak bardzo tymczasowa. Prawie 7,5 tys. pracowników Adecco zostaje na stałe


W 2016 roku 7313 pracowników tymczasowych zatrudnianych przez Adecco Poland zostało przyjętych przez pracodawców na stałe.

Dane Adecco wskazują, że najwięcej pracowników z tymczasowego na stałe zatrudnienie przeniosła branża produkcyjna (4370 osoby) oraz magazynowa (2552 ludzi).

- Przez cały 2016 rok bezrobocie spadało, by pod koniec osiągnąć rekordowo niskie poziomy – komentuje Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Polska – W styczniu 2016 roku bez pracy było 10,3 proc. Polaków [1] ,

a w grudniu tego samego roku już 8,3 procent [2] . Spadek rzędu dwóch punktów procentowych był odczuwalny

w każdej branży i pracodawcy z pewnością zauważyli, że ich ogłoszenia cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem.

Według danych pozyskanych z biur regionalnych kolejne 200 osób uzyskało stałe zatrudnienie na stanowiskach związanych z administracją, HR i księgowością, 38 osób w handlu oraz obsłudze klienta, 26 osób w działach Utrzymania Ruchu a 11 proc. na stanowiskach serwisowych.

- Choć przytłaczająca większość pracowników otrzymała na stałe pracę na niższych stanowiskach, błędem byłoby postrzegać zjawisko przechwytywania pracowników tymczasowych przez pracodawców wyłącznie przez ten pryzmat – wskazuje Anna Wicha.

3,1 proc. w dół dzięki Adecco

Wyliczenia dokonane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wskazują, w ciągu roku ilość bezrobotnych zmniejszyła się o 229 tys. osób [3] . Oznacza to, że 3,1 proc. polskich bezrobotnych znalazło pracę właśnie dzięki zatrudnieniu przez Adecco, najpierw jako pracownicy tymczasowi, a następnie stała kadra.

Najwięcej pracowników, znalazło zatrudnienie w województwach śląskim (2187 osób), wielkopolskim (1508 osób) oraz dolnośląskim (1086 osób). Najmniej pracowników przejęli na stałe pracownicy z województwa podkarpackiego (96 pracowników), kujawsko-pomorskiego (62) oraz świętokrzyskiego (12 osób).

Ilość pracowników zatrudnianych na stałe jest odwrotnie proporcjonalna do wysokości bezrobocia, które w województwie dolnośląskim wynosi 7,3 proc., w województwie śląskim 6,6 proc. a w wielkopolskim 5 proc.

Z kolei w województwie podkarpackim stopa bezrobocia wynosi 11,6 proc., w kujawsko-pomorskim 12,1 proc. a w świętokrzyskim 10,8 procent.

- Liczby te wskazują, że tam, gdzie pracownik jest na wagę złota, praca tymczasowa jest traktowana jako kolejne źródło talentów do organizacji. Jeśli człowiek pracuje sumiennie i uczciwie, lepiej jest go zatrudnić

od razu na stałe, niż dać szansę konkurencji – uważa Anna Wicha. – Z kolei w województwach o wyższym bezrobociu praca tymczasowa to świetny sposób, by zbudować CV, pozyskać kontakty oraz referencje.

To również w dłuższej perspektywie owocuje pracą stałą – podsumowuje Anna Wicha.[1] http://biznes.onet.pl/praca/bezrobocie/stopa-bezrobocia-w-styczniu-2016-r-wyniosla-10-3-proc/mpg2lm

[2] http://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/bezrobocie-w-grudniu-2016-8,3-proc_pr-1679.html

[3] http://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/bezrobocie-w-grudniu-2016-8,3-proc_pr-1679.html