Praca tymczasowa najlepiej opłacana w woj. mazowieckimAdecco Poland sprawdziła ile w 2011 roku zarabiali pracownicy tymczasowi zatrudniani za jej pośrednictwem. Lider doradztwa personalnego przeanalizował stawki godzinowe we wszystkich województwach.

Najwięcej w 2011 roku zarobili pracownicy tymczasowi z województwa mazowieckiego, gdzie przeciętne zasadnicze wynagrodzenie godzinowe wyniosło 17,42 zł. Na ostatnim miejscu znalazło się woj. lubuskie notując 10,89 zł. brutto za godzinę. W kategorii premii dla pracowników tymczasowych, rekord pobiło woj. lubelskie ze stawką godzinową 2,18 zł. Jeśli chodzi o wartość wynagrodzenia zasadniczego z premią, najwyżej uplasowało się woj. mazowieckie ze średnią 18,95 zł za godzinę. Z kolei przeciętne godzinowe wynagrodzenie pracownika tymczasowego w całej Polsce wyniosło 13,07 zł., a średnia premia 1,27 zł

– Tak duże rozbieżności w zarobkach pomiędzy regionem mazowieckim, a pozostałymi województwami wynikają z tego, że zlokalizowana jest w nim nie tylko stolica kraju, ale i stolica centrali firm zagranicznych i krajowych. Stąd duży popyt nie tylko na pracowników sezonowych, ale i na tzw. „białe kołnierzyki” czyli wykwalifikowany personel biurowy, który ma najwyższe stawki godzinowe, co wpływa na statystyki. Jako, że Warszawa jest rynkiem o największym potencjale, tylko tutaj uruchomiliśmy biuro Adecco Office, które specjalizuje się wyłącznie w zatrudnianiu pracowników o tym profilu. Również pozostali pracownicy tymczasowi czyli tzw. niebieskie kołnierzyki, mogą najwięcej zarobić na mazowszu - mówi Przemysław Osuch, Business Development Director, Adecco Poland.

Agencje pracy tymczasowej już dawno przestały być nowszą i ładniejszą wersją pośredniaka. Ich usługi wykraczają poza delegowanie pracowników podczas sezonowych szczytów produkcji w przedsiębiorstwach. Zmieniły się także czynniki zewnętrzne takie jak poziom bezrobocia, liczba osób aktywnie poszukujących pracy, a także oczekiwania samych kandydatów. Ponadto kryzys gospodarczy uświadomił wielu firmom konieczność poszukiwania rozwiązań mających na celu uelastycznienie działań i racjonalizację kosztów. Również osoby szukające pracy chcąc uniknąć stagnacji zawodowej, wolą korzystać z pracy tymczasowej niż przebywać na bezrobociu

– Praca tymczasowa staje się coraz bardziej korzystną formą zatrudnienia i dla pracowników i dla pracodawców. Można przypuszczać, że będzie coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla pracy stałej - nie tylko ze względu na elastyczność, dostępność i adekwatność dopasowania do potrzeb pracowników i pracodawców,  ale również ze względu na stale zwiększające się zarobki – podsumowuje Przemysław Osuch.