Pracodawcy poszukują specjalistów


W Polsce brakuje wyspecjalizowanych pracowników, a jak się okazuje, poszukiwani specjaliści nie tylko zarabiają więcej, ale mogą także liczyć na inne pozapłacowe formy motywowania – podkreślają eksperci Adecco Poland. Ponad 3/4 polskich pracodawców poszukujących pracowników deklauruje problem z ich znalezieniem. Stanowiska niszowe, to w głównej mierze, te wąsko wyspecjalizowane i związane z branżą e-commerce czy IT, niezwykle poszukiwani są pracownicy znający mało popularne w Polsce języki obce. W wielu regionach pożądani są również pracownicy przemysłowi, produkcyjni, czy też osoby zajmujące się rolnictwem.

- Bezrobocie w Polsce w sierpniu w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadło o 0,1% i wynosiło 13 proc., a największy odsetek osób aktywnych zawodowo, ale nieposiadających pracy odnotowany został w województwach warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim oraz zachodnio-pomorskim. W tych województwach jest też najtrudniej o wyspecjalizowanych pracowników – mówi Krzysztof Linow, Dyrektor Operacyjny Adecco Poland. Na szczęście jest coraz więcej młodych ludzi, którzy są świadomi tego jak ważne jest ukierunkowanie zawodowe i coraz częściej decydują się oni na wyspecjalizowane studia czy praktyki i staże. To dobrze, bo specjaliści są dodatkowo premiowani za swoje umiejętności. Oprócz wysokich wynagrodzeń otrzymują oni również karty zdrowotne, sportowo-rekreacyjne oraz dofinansowanie posiłków. Firmy często stwarzają im także lepsze warunki pracy wyposażając biura w pokoje do relaksu oraz rozrywki czy zapewniając im przekąski i napoje na wyciągnięcie ręki – dodaje Krzysztof Linow.

Aż 76 proc. polskich pracodawców poszukujących pracowników deklaruje, że ma problem z ich znalezieniem (dane za BKL – Badanie Pracodawców 2010–2012 – porównanie roku 2012 względem 2011). - Najbardziej poszukiwani obecnie pracownicy to Ci uprawiający tzw. zawody przyszłościowe, czyli związani z branżą internetową – zauważa Krzysztof Linow. Coraz częściej rekrutujemy E-commerce managerów czy specjalistów do e-marketingu. – dodaje. Pożądani specjaliści to również Ci zajmujący się branżą IT – programista czy konsultant SAP. W zwiazku z przeniesieniem do Polski centr informatycznych czy finansowych wielu firm, zauważamy też coraz większy odsetek rekrutacji pracowników znających oprócz angielskiego, także inne, nietypowe w Polsce języki obce, jak np. arabski, chiński, portugalski czy czeski. – zauważa Krzysztof Linow.

Najwyższy odsetek firm mających trudności z przeprowadzeniem rekrutacji jest w województwach świętokrzyskim i podkarpackim (odpowiednio 87 i 86 proc.). Duże kłopoty ze znalezieniem pracowników mają też pracodawcy z województw: opolskiego, lubelskiego, wielkopolskiego i podlaskiego (dane za BKL – Badanie Pracodawców 2010–2012 – porównanie roku 2012 względem 2011). Według danych Adecco najbardziej deficytowymi zawodami w wybranych województwach: dolnośląskim, lubuskim, opolskim, śląskim i wielkopolskim są stanowiska produkcyjne i przemysłowe, związane z operowaniem maszynami oraz rolnicze. W tych regionach najbardziej deficytowe są stanowiska operatora urządzeń przemysłu szklarskiego i spawacza (woj. dolnośląskie), robotnika przy uprawie roślin i hodowli zwierząt oraz operatora maszyn do produkcji opakowań blaszanych (woj. lubuskie), montera ociepleń budynków i florysty (woj. opolskie), kierownika ruchu w zakładzie górniczym (woj. śląskie) czy pracownika w biurze maklerskim (woj. wielkopolskie) (dane : Adecco Poland, GUS 2012/2013).