Spadek bezrobocia na ternie powiatu pruszkowskiego i przyległychW ostatnich trzech latach zauważamy bardzo mocny spadek poziomu bezrobocia. Porównując grudzień 2012 r. do grudnia 2015 r. w skali kraju odnotowaliśmy spadek aż o 3,6% do aktualnego poziomu 9,8%. W województwie mazowieckim poziom bezrobocia zawsze kształtował się jako jeden z najniższych i spadek wyniósł 2,3% do poziomu 8,4%. Natomiast średni poziom wynagrodzenia wzrósł z 4753,8 zł do 5235,5%, czyli aż o 9,2%.

Średni poziom bezrobocia w skali krajów pierwszym kwartale 2016 r. wyniósł 10%. Dla województwa mazowieckiego było to 8,4%. W tym kontekście powiat pruszkowski i otaczające go powiaty przodują w kwestii dostępności ofert pracy i zapotrzebowania na pracowników. Analizując dane widzimy, że: dla powiatu pruszkowskiego poziom bezrobocia kształtuje się na poziomie 6,6%, powiaty: warszawski zachodni to 4,3%, piaseczyński 6,6%, grodziski 6,1%, a dla samego miasta Warszawy odnotowujemy najniższy poziom bezrobocia na poziomie 3,4%

Tak drastyczny spadek bezrobocia zauważają również pracodawcy na naszym podwarszawskim rynku. Coraz częściej sygnalizują trudności związane z zapewnieniem odpowiedniej liczby osób szczególnie w trakcie trwającego już sezonu letniego. Sytuacja ta powoduje decyzje o zwiększeniu poziomu wynagrodzenia nawet o kilka złotych do godziny i oferowaniu dodatkowych benefitów takich jak premie, ubezpieczenia grupowe dla pracownika i rodziny, pakiety opieki medycznej, rezygnację z umowy zlecenie na rzecz umowy o pracę czy dofinansowanie dowozu.

- Już w poprzednim roku zauważaliśmy bardzo mocno zwiększone zapotrzebowanie na pracowników natomiast pracując na tym rynku od 5 lat mogę śmiało powiedzieć, ze ten rok jest rekordowy jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na pracowników i wzrost wynagrodzeń. Na terenie powiatu pruszkowskiego praktycznie nie obowiązuje stawka równa najniższej krajowej tj. 11,00 zł brutto na godzinę. Klienci oferują wyższe wynagrodzenia nawet w przypadku najprostszych prac - powiedziała Katarzyna Piekut z Adecco Poland.

- W oddziale pruszkowskim aktualnie mamy otwartych około 100 wakatów u naszych klientów z rejonu Pruszkowa i okolic, które musimy zapełnić w jak najszybszym czasie. Pilnie poszukujemy pracowników do prac stałych i sezonowych na produkcji w różnych branżach: kosmetycznej, automotive, przemysłowej i spożywczej. Bardzo duże zapotrzebowanie przez cały rok mamy również na pracowników magazynu a szczególnie na Operatorów Wózka Widłowego z doświadczeniem na wysokim lub niskim składzie. Coraz częściej Klienci na terenie powiatu pruszkowskiego zgłaszają się do nas poszukując osób na stanowiska średniego szczebla i specjalistyczne takie jak: elektromechanik, spedytor krajowy i międzynarodowy, technik serwisu, przedstawiciel handlowy, księgowy, monter układów elektropneumatycznych oraz stanowiska asystenckie. - dodaje Katarzyna Piekut.

W Raporcie Adecco Radar Rynku Pracy Q1 2016 r. porównano liczbę dostępnych w Urzędzie Pracy ofert z liczbą zarejestrowanych Kandydatów i tak na 424 oferty było zarejestrowanych tylko 10 kandydatów na jedna ofertę. To jeden z najniższych wskaźników w skali kraju.