Więcej pracy tymczasowej w regionie Podbeskidzia


 

Z danych międzynarodowej firmy doradztwa personalnego Adecco Poland wynika, że od stycznia br. w regionie Podbeskidzia nastąpił ok. 45% wzrost ofert pracy tymczasowej w stosunku do analogicznego okresu 2010r. Największy wzrost został odnotowany w branży motoryzacyjnej.

Duże zainteresowanie firm zatrudnianiem pracowników tymczasowych można było obserwować już od początku stycznia tego roku. W sumie od początku br. biura Adecco na Podbeskidziu (Bielsko-Biała, Żywiec i Czechowice–Dziedzice) zatrudniamy ponad 1 270 pracowników. Tak duża dynamika wzrostu liczby pracowników tymczasowych w regionie spowodowana jest zamówieniami płynącymi od Klientów reprezentujących główne sektory gospodarki - szczególną rolę odgrywa tutaj sektor motoryzacyjny oraz budowlany.

- Zarejestrowany trend powinien się utrzymywać w dalszym ciągu. Jesteśmy zdania, że w kolejnych miesiącach zapotrzebowanie na taką formę zatrudnienia będzie nadal bardzo duże – podkreśla Gabriela Pachla-Cichoń, Kierownik Oddziału Adecco Poland w Bielsku Białej. - Obecnie rynek pracy na Podbeskidziu cechuje bardzo duża dynamika. Wynika to z faktu, że pojawia coraz więcej ofert pracy przy jednoczesnym deficycie odpowiednich kandydatów.

Jednym z kluczowych projektów ostatnio realizowanych przez biuro Adecco we Bielsku Białej była rekrutacja dla firmy Hutchinson Poland w Żywcu, która pod koniec stycznia br. zgłosiła zapotrzebowanie na zatrudnienie 150 pracowników tymczasowych. W połowie lutego proces rekrutacyjny został zakończony. Na obecną chwilę Adecco Poland w regionie Podbeskidzia rekrutuje pracowników przede wszystkim dla Klientów z branży motoryzacyjnej – 38 osób,  oraz branży budowlanej, która poszukuje 18 pracowników tymczasowych. Liczba zamówionych pracowników cały czas rośnie.

- Firmy z regionu Podbeskidzia decydują się na współpracę z taką agencją zatrudnienia jak Adecco Poland nie tylko w celu obniżenia kosztów rekrutacji, ale również przerzucenia zarządzania pracownikami tymczasowymi. Takie rozwiązanie stosowane jest przede wszystkim w celu odciążenia działów personalnych, szybkiego dotarcia do wartościowych Kandydatów oraz zabezpieczenia się przed  ewentualnymi spadkami zamówień i osłabieniem koniunktury – dodaje Gabriela Pachla-Cichoń.

Według danych GUS i Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach z grudnia 2010r. przeciętna liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw wyniosła 732,8 tys. osób, a stopa bezrobocia wyniosła 9,9%. W styczniu 2011 r. zostało zarejestrowanych ponad 196 tys. bezrobotnych.