Wielkopolscy pracodawcy zwiększają zatrudnienie i płace


Wielkopolscy pracodawcy zwiększają zatrudnienie i płace

Firmy w województwie wielkopolskim odnotowują stały wzrost zapotrzebowania na nowe miejsca pracy. Obrazują to dane z przełomu roku, a także widoczny trend utrzymujący się w pierwszych miesiącach 2016 r. Według prognoz Adecco Poland w ciągu najbliższych kolejnych miesięcy pracodawcy, w tym inwestorzy, zamierzają w dalszym ciągu zwiększać zatrudnienie, a przy tym oferować większe wynagrodzenie.

Jak poinformował Urząd Statystyczny w Poznaniu stopa bezrobocia w województwie wielkopolskim, według ostatnio przedstawionych danych na koniec kwietnia 2016 r., wyniosła 6%. Wskaźnik ten był niższy o ponad 5% w porównaniu ze styczniem 2015 r. oraz 1,5% w porównaniu z kwietniem zeszłego roku. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw utrzymało tendencję wzrostową w skali roku, a zarejestrowany wzrost wyniósł 8,2%.

- Jak wskazuje GUS przedsiębiorstwa zlokalizowane w województwie wielkopolskim ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym stale oceniają optymistycznie. Bieżące zamówienia stale rosną choć nieco wolniej, a produkcja szybciej niż w ubiegłym miesiącu. To z jednej strony optymistycznie przekłada się na nastroje przedsiębiorców, a z drugiej determinuje stały wzrost potrzeb zatrudnieniowych – podkreśla Katarzyna Biniak, Onsite Manager Adecco Poland . - Z naszych obserwacji wynika, że w regionie z miesiąca na miesiąc sukcesywnie przybywa ofert pracy, nie tylko tej sezonowej. Firma MAHLE Behr, z którą współpracujemy deklaruje nie tylko zauważalne zwiększenie liczby nowych stanowisk, ale również oferuje konkurencyjne warunki pracy, podwyższając płace i gwarantując świadczenia pozapłacowe – dodaje.

To co istotne, zauważalny w ostatnim czasie wzrost oferowanych nowych miejsc pracy nie jest związany tylko z sezonowymi potrzebami lokalnych pracodawców – co jednocześnie przekłada się na stały rynkowy trend, który gwarantuje pracę nie tylko pracownikom produkcyjnym a również wyspecjalizowanym.

Tak jest chociażby w przypadku otwartych projektów rekrutacyjnych dla firmy MAHLE Behr z Ostrowa Wielkopolskiego. Firma ta jest globalnym dostawcą dla przemysłu motoryzacyjnego i oferuje rozwiązania w dziedzinie układów chłodzenia. Dodatkowo zalicza się do jednego z trzech czołowych dostawców na całym świecie w swojej branży.

Całkowita liczba zrekrutowanych przez Adecco Poland dla tej firmy pracowników w 2015 r. wyniosła 780 osób, z czego aż ponad 280 pracowników Adecco Poland zostało przejętych i zatrudnionych bezpośrednio przez MAHLE Behr w Ostrowie Wielkopolskim.

- Należy zaznaczyć, iż nasze przedsiębiorstwo jako największe w regionie, proponuje bardzo wysoki standard zatrudnienia. Oferujemy naszym pracownikom atrakcyjne warunki pracy jak również benefity i premie wynikowe – podkreśla Sabina Stachurek, Dyrektor HR w MAHLE Behr z Ostrowa Wlkp . Aby jeszcze mocniej zwiększyć atrakcyjność zatrudnienia w naszym przedsiębiorstwie wprowadziliśmy nowe kryteria przejścia do naszego zakładu. Obecnie każdy pracownik ma perspektywę stałego zatrudnienia. Już dziś zauważamy zwiększone zainteresowanie podjęciem pracy u nas, dzięki wprowadzeniu w stycznia 2016 r. nowych warunków zatrudnienia i zasad przejęcia pracownika. – dodaje.

Wspomniane kryteria przejścia, które każdy z zainteresowanych pracowników produkcyjnych powinien spełnić, to przede wszystkim uzyskanie wystarczającego poziomu wiedzy i umiejętności, które są weryfikowane w procesie certyfikacji oraz doświadczenia zakresie pracy na zajmowanym stanowisku. Dodatkowym kryterium jest okres stażowy oraz absencja pracownika.

- Dla zwiększenia atrakcyjności zatrudnienia w naszym zakładzie od kwietnia br. wprowadziliśmy dla wszystkich naszych pracowników, jak również zatrudnionych w Adecco Poland premię motywacyjną w wysokości 150 PLN brutto miesięcznie, doliczanej do zasadniczego wynagrodzenia. – podsumowuje Sabina Stachurek.


W związku z dużym rozwojem, firma obecnie poszukuje wielu specjalistów w różnych obszarach działalności, a kandydatom oferuje możliwość pracy w międzynarodowym i doświadczonym środowisku. - Inwestujemy również w ludzi młodych, którzy rozpoczynając swoją pracę zawodową w naszej fabryce mogą korzystać z pakietów szkoleń i dofinansowania do studiów, a co za tym idzie rozwijać się i awansować w strukturach firmy dodaje na koniec Dyrektor HR

Osoby zainteresowane ofertą pracy mogą skontaktować się bezpośrednio z Anną Słomian, która odpowiada za rekrutację pracowników dla MAHLE Behr z Ostrowa Wlkp. Tel. 723 190 497; adres e-mail: anna.slomian@adecco.pl